Yves Saint – Laurent

Yves Saint – Laurent

Yves Saint – Laurent był francuskim projektantem mody. Urodził się w 1936 roku w Algierii. W wieku 17 lat przyjechał z teczką własnych rysunków do Paryża.

Pierwszym sukcesem projektanta był projekt sukni wieczorowej dla sieci Woolmark. Redaktor Vouge’a zaaranżowała spotkanie Laurenta z Christianem Diorem, po którym Dior od razu zatrudnił go jako głównego projektanta. Christian Dior zmarł w 1959 roku a na czele znanego na całym świecie domu mody stanął młody Yves. W okresie najbardziej gorącym dla Laurenta powołano go do wojska ze względu na wojnę pomiędzy Francją a Algierią. Będąc już w kamaszach Laurent przeżył załamanie nerwowe – towarzysze odrzucili go ze względu na to że był gejem.

Zaraz po tym trafił do szpitala psychiatrycznego gdzie podejmowano próby leczenia go z homoseksualizmu między innymi za pomocą elektrowstrząsów. Gdy udało mu się pokonać załamanie nerwowe, opuścił dom mody Diora i założył własną markę sygnowaną własnym imieniem i nazwiskiem. Dokonał tego z pomocą swojego partnera Pierre’a Berge. Pierre zajmował się finansami i sprawami marketingu a Laurent projektował. Przełom lat 60 i 70 było pasmem sukcesów i wielu triumfów marki. To właśnie YSL wypromował modę na wysokie obcasy łączone ze skórzanymi krótkimi kurtkami. Wprowadził również tweedowe marynarki i żakiety. Dzięki innowacjom YSL w 1966 roku powstał smoking dla kobiet.

Laurent wstrzelił się doskonale w swoją epokę. Świat wtedy zmieniał się bardzo intensywnie a YSL potrafił na te zmiany odpowiedzieć, tworząc odzież odpowiadającą ówczesnym trendom.

Młode kobiety pokochały Laurenta. Retro jakie prezentował było nawiązaniem do lat 20′ i jednocześnie pełnym obrazem szalonych lat 70′ i rewolucji seksualnej. Modne stały się ubiory nawiązujące do innych kultur i klas społecznych – im bardziej coś było egzotyczne, tym lepiej. Moda stała się mieszanką różnych stylów. W kolekcjach lat 70′ znajdowały się kozackie płaszcze, wojskowe marynarki, kozaki z długimi cholewami, futrzane czapki.

Właściwie to dzięki YSL chodzimy teraz zimą w butach z długimi cholewami. Dawniej nie było takiej mody wśród kobiet, panowała ona wśród mężczyzn a zapożyczono ją od wojskowych butów. Z czasem krój butów był coraz ciekawszy, bardziej kolorowe i bardziej fantazyjne. Przełomem było doczepienie do kozaków futrzanych obszyć. Grace Mirabella, redaktor naczelna Vouge z tamtych czasów, była absolutnie zachwycona stylem, stworzonym przez YSL. Uważała, że nic takiego więcej miało się na świecie już nie pokazać, a moda ta miała zostać lub cyklicznie wracać. Wszystko co powiedziała Mirabella było prawdą – Laurent zdominował modę w taki sposób, że do dziś jej elementy przejawiają się u nowoczesnych projektantów. YSL obok Diora, Versace i Prady został kreatorem świata w którym żyjemy.

YSL odszedł na emeryturę w 40 rocznicę swojej działalności, było to w 2008 roku. W 1993 roku dom mody YSL został kupiony przez koncern farmaceutyczny Sanofi Aventis. Do 2004 roku projektantem YSL był Tom Ford a po 2004 roku został nim Stefano Pilati.

YSL zmarł w czerwcu 2008 roku w Paryżu w wieku 71 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele św. Rocha 4 dni później. Obecny na nich był premier Francji Nicolas Sarkozy. Projektanta żegnały takie sławy świata mody jak Christian Lacroix i Jean – Paul Gaultier. Projektant został skremowany a jego prochy rozsypano w ogrodzie jego posiadłości w Marakeszu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress