Stylowe lata 20′

Stylowe lata 20′

Lata 20’ ubiegłego wieku były przełomowym momentem w historii mody. Jest to czas, kiedy w trendach pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania. Lata 20 przyniosły rewolucję obyczajową, a co za tym idzie – również modową. 

Panie zrzuciły z siebie obcisłe i wyszczuplające gorsety, na rzecz luźnych sukienek z opuszczonym stanem. Chętnie zaczęły pokazywać nogi. W tamtych czasach dominował styl, który miał kobietę maksymalnie upodobnić do młodego chłopca. Możemy wysnuć wniosek, iż moda lat 20’ była pokłosiem rewolucji przemysłowej, która zaczęła się już pod koniec XIX wieku. Panie zapragnęły większej wygody, chciały to robić w taki sposób, aby nie odejmować sobie kobiecości i blasku.

Modne stały się krótkie fryzurki, dzisiaj nazywane bobami . W modzie były fale lub zaczesane gładko włosy. Fryzurę przyozdabiało się pastelową opaską z piórem lub zdobieniami.  Sukienki były asymetrycznie ścięte lub zakończone fantazyjnymi frędzlami. Talia była zazwyczaj obniżona, co maskowało wcięcia i kobiece kształty a dodatkowo wyszczuplało. Wydłużona talia w sukienkach również odejmowała nieco wzrostu, ale Panie zdawały się tym w ogóle nie przejmować.

Jeśli chodzi o biżuterię, dominowały długie naszyjniki z pereł posiadające po kilka warstw. Chętnie używane były szale i etole z lisiego lub innego futra. Bransolety były grube i perłowe. Odwrócono się od modnego dotychczas złota, które kiedyś obficie noszone, miało sygnalizować wysoką pozycję społeczną. Srebro w połączeniu z perłami było absolutnym hitem.

W makijażu dominowały odważne kolory – ustom nadawano wyraźny kontur i pełny kształt, używając nasyconych i stonowanych kolorów, uciekano się nawet to brązów i czerni. Oczy były wyraźnie podkreślane, szczególnie za pomocą dolnej kreski, ale również ciemnymi cieniami na górnych powiekach. Brwi miały kształt półokrągły, były cienkie i mocno zarysowane. Cera damy lat 20’ miała być blada i lekko muśnięta różem.

Nieodzownym w tamtych czasach dodatkiem były kapelusze różnego rodzaju – najczęściej miały niewielkie, lekko schylone ku dołowi ronda.

Styl lat 20’ co jakiś czas wraca do dzisiejszej mody. Projektanci wciąż czerpią z niego pewne elementy. Jeżeli chcemy stworzyć własny styl, możemy śmiało sięgać po inspiracje do początku ubiegłego wieku, lecz również do lat późniejszych. Najpewniejszą rzeczą jest jedno – moda lat 20’ była najbardziej przełomową i jedną z najbardziej wyrazistych trendów ubiegłego wieku.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress