Płaskostopie – czym jest i jak zapobiegać

Płaskostopie – czym jest i jak zapobiegać

Stan ten występuje wtedy, kiedy zanikają łuki stóp. Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia – poprzeczne i podłużne. Stopa o prawidłowej budowie posiada dwa łuki. Ich zadanie to amortyzacja obciążeń powstających podczas codziennej aktywności. Łuki stóp na przemian uginają się i odkształcają, przez co działają jak resory.

Schorzenie to powstaje na skutek przeciążenia stóp, np. w przypadku nadwagi. Płaskostopie może również się wykształcić na skutek chodzenia w źle dobranych butach, powodują je np. źle dobrane pantofle.

W leczeniu płaskostopia ważna jest gimnastyka, która wzmocni mięśnie i więzadła. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest chodzenie boso po trawie, ponieważ mięśnie są zmuszane do pracy. Innym prostym ćwiczeniem jest turlanie stopą wałka lub podobnego przedmiotu, albo podnoszenie z ziemi drobnych przedmiotów za pomocą palców stóp. W zaawansowanym stadium choroby konieczne są specjalne wkładki ortopedyczne do butów. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Płaskostopie najłatwiej kształtuje się w dzieciństwie, dlatego trzeba już od początku stosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim pamiętajmy że malutkie dziecko ma bardzo słabe mięśnie. Stopy dziecka powinny stale pracować i mieć luz. Nie wolno obierać dziecku zbyt ciasnych śpioszków lub skarpetek, unikamy też bucików z wąskimi czubkami. W czasie przewijania, kąpieli lub zabawy można łaskotać dziecko w stópki, wtedy ono automatycznie podkurcza paluszki. Najczęściej płaskostopie występuje u dzieci, które pierwsze kroki stawiały w źle dobranym obuwiu, dlatego szczególną uwagę należy zwracać na to jakie buty kupujemy dziecku. Starajmy się również unikać sytuacji, kiedy dziecko chodzi w butach po starszym rodzeństwie. Pamiętajmy też o nie przekarmianiu dziecka, ponieważ płaskostopie często powstaje z nadwagi. Jak wyżej zostało to wspomniane, warto wypuścić malucha czasem na zieloną trawkę boso. Mięśnie intensywnie pracują a trawa „masuje”
stopę od spodu, pobudzając krążenie. Trzeba tylko uważać aby w trawie nie znajdowały się szkła i inne niebezpieczne przedmioty. Trawa dla takiego malucha musi być przystrzyżona. Bardzo bezpiecznymi butami dla malutkiego dziecka, szczególnie na lato, są popularne ostatnio crocsy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress