Opuchnięte stopy w ciąży – kilka prostych zasad dla przyszłej mamy

Opuchnięte stopy w ciąży – kilka prostych zasad dla przyszłej mamy

Większość mam i kobiet w zaawansowanej ciąży potwierdza – rozrasta się nie tylko brzuszek i piersi, ale też nasze stopy. W końcu to one w tym ważnym okresie chodzą „za dwoje”, dlatego właśnie niemiłosiernie puchną.

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi bardzo wiele zmian. Nie tylko są to zmiany w wyglądzie, ale przede wszystkim wewnątrz ciała. Krążenie jest bardzo utrudnione i powstają obrzęki dolnych kończyn. Dla kobiety nie pozostaje to niezauważalne. Oprócz nieprzyjemnego gorąca w stopach i wszelkiego dyskomfortu związanego z opuchlizną, pojawiają się względy ekonomiczne i estetyczne. Panie najchętniej ukrywają swoje nogi, wkładając je w zabudowane obuwie. Wszystkie buty, które kupujemy muszą być o rozmiar większe. Przyszła mama musi wtedy nabyć nowe obuwie, ponieważ to, które do tej pory nosiła, staje się za małe. Musi też podjąć się pewnych wyrzeczeń związanych z butami.

W zapomnienie muszą odejść na czas ciąży ulubione czarne szpilki lub sandały na koturnach. Świetnie zastępują je balerinki. Przy zakupie butów należy zwracać uwagę na materiał, z jakich są wykonane. Przede wszystkim unikamy tworzyw sztucznych i sztywnych. Najlepsze jest obuwie rozciągliwe, np. buty skórzane w których stopa leży dobrze. Należy dobierać buty „oddychające”, by zniwelować uczucie gorąca.

Co możemy zrobić aby złagodzić dyskomfort stóp, oprócz zakupu wygodnych butów? Można zastosować proste, domowe zabiegi. Przede wszystkim – kąpiele w chłodnej wodzie. Po prostu nalewamy wodę do miski i moczymy stopy. Po takich kąpielach dobrze jest wysmarować je maścią lub kremem z mentolem. Kiedy nie da się tego wykonać samemu ze względu na brzuszek, trzeba poprosić męża, mamę lub przyjaciółkę Gdy naszym nogom dodatkowo zaczęły dokuczać żylaki, dobrze jest stosować maści z nagietkiem.

Opuchnięte stopy i łydki należy również masować, by polepszyć krążenie. Pamiętajmy że odpowiednio wykonany masaż musi być przeprowadzany w stronę serca, czyli od czubków palców w górę.

Co jeszcze można zrobić aby stopy mniej puchły? Przede wszystkim pić dużo wody, która usprawni krążenie krwi. Unikajmy zakładania nogi na nogę i skarpetek ze zbyt mocnymi ściągaczami. Ograniczamy też spożycie soli, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie. Trzymanie się tych kilku prostych zasad sprawi, że nasze nogi szczęśliwie i bez bólu doniosą nas do rozwiązania, a potem pozwolą pomagać maluszkowi stawiać pierwsze kroki na świecie. 

Opuchnięte stopy

 

Fot. dailytips.info

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress