Manolo Blahnik

Manolo Blahnik

Manolo Blahnik urodził się 27 listopada 1942 roku w Hiszpanii. Założył ekskluzywną markę butów, która jest sygnowana jego imieniem i nazwiskiem. Wychował się na Wyspach Kanarysjkich. Jego ojciec jest z pochodzenia Czechem a jego rodzina posiada duży koncern farmaceutyczny działający w Pradze. Jego matka była hiszpanką a jej rodzina ma ogromną plantację bananów w Santa Cruz de la Palma, w tej miejscowości też urodził się Manolo. 

W dzieciństwie pobierał nauczanie domowe a w czasie dorastania rodzice wysłali go do szkoły z internatem w Szwajcarii. Jego rodzice marzyli aby został dyplomatą lub ważnym politykiem. W zwiążku z tym został posłany na studia na Uniwersytet w Genewie, gdzie studiowal prawo i politykę. Młodemu Blahnikowi jednak taka droga zupełnie nie odpowiadała, dlatego przeniósł się na Architekturę. W 1965 roku zdobył dyplom na wydziale architektonicznym i wyjechał do Paryża na kolejne studia, gdzie studiował sztukę w szkole Ecole des Beaux-Arts równolegle ucząc się scenorgafii w szkole artystycznej, która mieściła się w Luwrze. Jednocześnie dorabiał sobie w sklepie odzieżowym. W 1968 roku wyprowadził się z Paryża do Londynu, gdzie znalazł pracę w butiku Zapata. W tamtym czasie zaczął pisywać felietony do włoskiej wersji L’Uomo Vogue, czyli męskiego Vogue’a.

W 1970 roku, podczas pobytu w USA, Manolo miał okazję spotkać redaktor naczelną amerykańskiego Vogue’a. Zaprezentował jej wtedy swoje portfolio, które zawierało projekty scenografii, butów i różnych akcesoriów. Diana Veerland spojrzała mu prosto w oczy i powiedziała: „Młody człowieku, musisz się zdecydować co chcesz robić, nie da się robić dobrze wszystkiego na raz – musisz zdecydować czy chcesz skupić się na butach, scenografii czy gadżetach” Po tych słowach jeszcze raz przejżała jego książkę z projektami i wyraziła swój podziw dla projektów obuwia, doradziła mu aby skoncentrował się tylko i wyłącznie na obuwiu. Za jej radą Blahnik zadecydował, że będzie pracował tylko i wyłącznie nad obuwiem. Prawdopodobnie gdyby nie naczelna Veerland, Blahnik nigdy by nie zasłynął w świecie mody.

W 1972 roku Ossie Clarck zaprosił Blahnika do tworzenia butów dla jego firmy. Był to jego start jeśli chodzi o regularne projektowanie obuwia. Po jakimś czasie do współpracy zaprosili go Jean Miur oraz Zandhra Rhodes. Blahnik wziął 2000 funtów kredytu i za te pieniądze odkupił butik „Zapata” od jego właściciela, gdzie zaczął prowadzić własną działalność. W 1974 roku był już tak znany, że znalazł się na okładce Vogue’a. Ciekawym faktem jest to, że został pierwszym mężczyzną na świecie, który znalazł się na okładce tego prestiżowego magazynu modowego. Od 1977 roku zaczął sprzedawać swoj buty w Ameryce. Od czasu ekspansji na USA, Manolo Blahnik stał się bardzo znanym projektantem obuwia i wręcz symbolem klasycznego stylu aż do dnia dzisiajszego.

Flagowy butik Blahnika znaduje się na Old Church Street w Londynie.

Największą inspiracją Blahnika była od zawsze jego matka. Była ona wielką fanką mody, kupowała magazyny modowe i śledziła najnowsze trendy. Blahnik z rodziną często podróżował do Paryża i Madrytu do ubrania. Jego matka była niezadowolona z butów, jakie można było dostać w jego rodzinnym mieście, więc nauczyła się sama projektować i szyć buty od lokalnego szewca. Manolo po matce odziedziczył miłość do satynowych i brokatowych materiałów. Uwielbiał obserwować matkę jak szyła piękne buty. Jako chłopiec widział bagażnik samochodowy wypełniony w całości pięknymi jedwabnymi i misternie zdobionymi butami słynnego rosyjskiego szewca Yaturniego.

Na poczucie mody miała również jego ciotka, u której mieszkał w czasie studiów. Miała ona bardzo wyrafinowany gust i nauczyła go doceniać piękno luksusu i czerpać z niego szczęście. Według ciotki Blahnika, szczęściem była najbardziej elegancka torebka świata dostępna we wszelkich możliwych kolorach. Uwielbiała luksusowe i piękne przedmioty.

Blahnik nigdy nie uczył się szycia ani projektowania obuwia w szkole. Nauczył się szycia butów odwiedzając fabryki i rozmawiając z tamtejszymi pracownikami i operatorami maszyn. Początkowo Blahnik próbował projektować obuwie męskie, jednak po krótkim czasie stwierdził, że męska moda ogranicza jego wyobraźnie i nie może się w tej sposób rozwijać. Blahnik próbował odwrócić modę na toporne i wielkie koturny, który odbierały jego zdaniem cału urok butom. Oponował za zgrabnymi, cienkimi obcasami i dopasowną linią buta. Manolo Blahnik słynie z dużej dokładności i pieczołowitości. Gdy tylko zaczyna się produkcja masowa jakiejś kolekcji czy modelu, nadzoruje wszystko osobiście.

 

 

Fot. materiały prasowe

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress