Jakie buty noszą kryminaliści?

Jakie buty noszą kryminaliści?

Jakie buty noszą kryminaliści? Czy można rozpoznać niebezpiecznego osobnika po ubraniu, włosach czy butach?

Pytanie wydaje się dość dziwne a wręcz naiwne, jednak przeprowadzono badania w których kryminolodzy skupili się na odciskach butów na miejscach różnych zbrodni lub kradzieży. Baza danych policji na wyspach upubliczniła listę modeli obuwia, które najchętniej noszą przestępcy. Dodatkowo ich konkretne modele są przyporządkowane poszczególnym rodzajom przestępstw.

Prym wśród przestępców wiedzie marka Nike a przede wszystkim model Air Max 95. Buty te noszą przestępcy podczas napadów, oszuści a także zabójcy. Drugie miejsce zajęła marka Reebook i model Classic – buty idealne dla złodziei i oszustów. Włamywacze stawiają na Adidasa – jest to ich ulubiona marka obuwia, którą zakładają do pracy.

Te dziwne, jakby się wydawało, badania wzięły się od Sherlocka Holmes’a. Mówił on, że analiza śladów jest najbardziej zaniedbaną dziedziną pracy detektywa. Naukowcy brytyjscy postanowili przyjrzeć się bliżej śladom butów zostawianych na miejscu zbrodni. Przestępcy myślą o wszystkich szczegółach popełnionej zbrodni – o tym jak zacierać odciski palców, ukryć dowody, zaleźć alibi. Wielu jednak zapomina o butach. Producenci obuwia bez problemów udostępniają wszelkie modele butów potrzebne organom ścigania.

Obecny stan techniki i wiedzy, określenie modelu buta na miejscu zbrodni jak i podpasowanie go do konkretnego człowieka nie stanowi żadnego problemu. DNA, mikroślady, rozłożenie masy ciała i siły nacisku stóp to jedne z wielu działań, nad jakimi pracują kryminolodzy. Ślady butów i ich badania bardzo często doprowadzają śledztwo do punktu kulminacyjnego i są niepodważalnym dowodem winy.

Jak wygląda badanie śladów? Procedura taka składa się z kilku etapów. Początkowo sprawdza się ślad obuwia w różnym oświetleniu, dzięki czemu można określić najważniejsze cechy odbitej podeszwy. Przy naświetlaniu śladu określane są wzory na podeszwie, marka buta, logo, rozmiar i wszelkie zagłębienia. Badania takie pokazują z jakim modelem obuwia śledczy mają do czynienia. Kolejny etap to przenoszenie danych do komputera i specjalnych programów – następuje analiza w przestrzeni trójwymiarowej. Dochodzi tam do analizy buta pod kątem różnych skali i pod różnymi kątami nachylenia. Dostarczane są wiadomości na temat znoszenia obuwia, siły nacisku buta na powierzchnię i tym podobne. Kolejny etap jest porównaniem zebranych danych z tymi już dostępnymi już w bazie. Pojawia się analizowanie podobieństw i rozbieżności w bazie.

W Anglii pobierane są od podejrzanego nie tylko odciski palców, ale również odciski stóp i butów. Gromadzone dane pozwalają na szybkie znalezienie winnego.

 

Fot. kryminalistyka.wortale.net

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress