Jak kupować buty trekkingowe?

Jak kupować buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to jeden z ważniejszych elementów wakacyjnej przygody. W pieszych wędrówkach po górach i innych terenach mają one pierwszorzędne znaczenie dla komfortu podróży, ponieważ to właśnie nasze stopy wtedy pracują najwięcej. Przed ich zakupem warto poznać kilka zasad kupna i użytkowania butów trekingowych.

Jest ich wiele rodzajów i modeli. Buty trekkingowe można dostać w dowolnych wersjach – zarówno trapery męskie jak i damskie. Jeśli podejdziemy do tematu bez zainteresowania, może to być prawdziwy „strzał w stopę”. Nieodpowiednio dobrane obuwie może się zacząć rozklejać, powodować otarcia i bolesne odciski, lecz na tym nie koniec. Buty dobrane nieodpowiednio do terenu to również groźba skręcenia kostki lub zapalenia ścięgien.

Zacznijmy więc od doboru. Patrzymy przede wszystkim na teren, po jakim mamy się poruszać, oraz w jakich warunkach będziemy użytkować obuwie. Należy zadać sobie trzy proste pytania:

  • Czy zamierzamy używać butów również zimą?
  • Czy będziemy chodzić po płaskim terenie czy po górach?
  • Czy nasza stopa jest wąska, czy szeroka?

 

Jeśli znamy odpowiedzi na te pytania, możemy wybierać spośród następujących rodzajów butów:

All Terrain – są to buty sięgające do kostki. Wykonane z materiałów sztucznych i skóry zamszowej. Utrzymują komfort termiczny stopy i „oddychają”. Powierzchnie niektórych z tego rodzaju butów są wykonane z siateczki mesh, która jest niezwykle przewiewna. Sprawia to że nasza stopa będzie czuła się komfortowo, również podczas podróży w upały. Jeżeli buty trekkingowe mają być bardziej uniwersalne, poleca się takie, które będą miały wodoodporną membranę. Bez problemy możemy wędrować po deszczu, terenach lekko podmokłych – po lasach, podczas grzybobrania itp. W traperach rodzaju „all terrain” musimy też zwrócić uwagę na to, czy mamy zamiar biegać lub uprawiać Nordic Walking. Potrzebna będzie dobrze zamortyzowana podeszwa, aby ochronić nasz staw skokowy przed przeciążeniami, które prowadzą do bolesnego zapalenia ścięgna Achillesa. Podsumowując – ten rodzaj obuwia nada się i na długi spacer po mieście i na wycieczkę po pienińskich wąwozach czy tatrzańskich dolinach.

Hiking – są to buty zdecydowanie dla miłośników górskich wędrówek. Cholewka sięga za kostkę, co gwarantuje dobrą stabilizację stopy. Oznacza to, że ten właśnie wariant najlepiej chroni staw skokowy na skośnym terenie z licznymi podejściami i zejściami. W takich sytuacjach nie trudno o skręcenie stawu skokowego, a cholewka ma nas przed tym uchronić. Ten typ butów wykonany jest ze skóry zamszowej oraz skóry nubukowej. Często możemy spotkać buty trekkingowe wykonane z materiałów autorskich, które są jednocześnie mocne i przewiewne. Zwykle ten rodzaj butów ma wbudowaną membranę wodoszczelną, dzięki czemu możemy być spokojni gdy zastanie nas ulewa. Membrana pozwala również na zimowe wędrówki, ponieważ dobrze trzyma temperaturę. Jeżeli będziemy używać butów tylko w lato i w porach suchych, możemy sobie pozwolić na buty bez membrany, które są nieco tańsze.

Buty klasy Trekking – to już buty, którym można dawać trudniejsze zadania. Posiadają podeszwę wykonaną z bardzo twardego, lecz elastycznego tworzywa, dzięki czemu sprawdzą się na wycieczkach z elementami wspinaczki. Produkowane są ze skóry nubukowej bądź licowej. Nie ma w nich wiele szwów, dzięki czemu są trwałe. Niektóre obszyte są gumowym otokiem, który chroni skórę przed otarciami i zranieniami, oraz dodatkowo chroni przed wilgocią. W środku but jest wyściełany cielęcą skórą lub membraną wodoodporną. Obuwie to jest cięższe niż dwa poprzednie rodzaje, ale o wiele bardziej trwałe. Tego rodzaju buty najlepiej zabrać na wielodniową wędrówkę, przykładowo na treking po Nepalu. Można w nich uprawiać treking zimą i to na ostrych podejściach, ponieważ ten rodzaj butów posiada możliwość przypięcia prostych raków paskowych, tak więc lód nie jest im straszny.

Teraz przejdźmy do przymiarki. Musimy precyzyjnie określić naszych potrzeb względem tego obuwia. Po założeniu buta na nogę koniecznie sprawdźmy, czy nigdzie nas nie uwiera, nie ciśnie i czy dobrze leży na stopie. But nie może być zbyt ciasny przy palcach, piętach i wzdłuż linii stopy. Pamiętajmy że w ciągu aktywnego i przy wysiłku stopa puchnie. Bywa, że może zwiększyć szerokość o pół centymetra. Obuwie najlepiej jest mierzyć wieczorem. Na przymiarkę zakładamy skarpetki, których będziemy używać podczas wędrówek. Rozmiar należy dobrać o około 0,5 cm większy niż nasz. Nie zawiązując butów przesuwamy stopę do przodu. Jeśli między brzeg buta a piętę uda nam się wsadzić palec, oznacza to że but jest dobrze dobrany. Dobrze też założyć obydwa buty i przeprowadzić małą „próbę” – przejść się w nich po schodach lub po równi pochyłej. Dobrze jest założyć cięższy plecak. Pamiętajmy że buty trekkingowe oferuje również nasz sklep obuwniczy. Często można tam nabyć buty w atrakcyjnych cenach. Jeżeli zakupiliśmy buty przez internet, taki test możemy zrobić im swobodnie w warunkach domowych. Jeżeli buty nie spełniają naszych oczekiwań, prawo gwarantuje mam 10 dni na zwrot towaru.

 

 

Fot. podroze.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress