Jak dobrać rozmiar obuwia – kupowanie butów przez internet

Jak dobrać rozmiar obuwia – kupowanie butów przez internet

Bardzo często zdarza się że znajdujemy w internecie wymarzone buty. Nagle okazuje się że supermodne czółenka w pastelowym kolorze ma w swoim asortymencie jakikolwiek sklep on-line, a nie można ich znaleźć w żadnym okolicznym sklepie stacjonarnym. Mimo to ich nie kupujemy. Co nas przed tym powstrzymuje? Przede wszystkim to, że buty okażą się za małe lub za duże, niewygodne lub że kolor nie będzie do końca taki, jak to widać na ekranie komputera. Poza tym wysyłka może się opóźnić.  Nie należy się jednak bać takich transakcji. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad zakupów przez internet oraz wiedzieć, jak dobrać rozmiar obuwia.

Przede wszystkim – wymiary. Musimy dokładnie zmierzyć swoją stopę. Każda firma posiada niewielkie różnice w „rozmiarówce” butów, dlatego nie możemy się kierować tylko sztywnym rozmiarem. Potrzebna nam będzie długość wewnętrznej wkładki buta, oraz szerokość stopy – ta zmienia się nieznacznie w zależności od pory dnia. Aby buty pasowały najlepiej poprosić aby sprzedawca zmierzył wkładkę w najszerszym miejscu wszerz. Teraz przejdziemy do zmierzenia stopy. Jak to zrobić? Umieszczamy bosą stopę na kartce papieru i obrysowujemy ją długopisem. Mierzymy jej długość – od czubka dużego palca do końca pięty. Do otrzymanego wyniku dodajemy 1 cm.

Różne oznaczenia butów

Wymiary amerykańskie i europejskie znacznie się od siebie różnią, ponieważ w USA obowiązuje zupełnie inny system miar. Kiedy w ofercie nie ma podanej dokładnej długości butów, wysyłamy zapytanie o szerokość i długość butów w centymetrach.

Numeracja Europejska dzieli się za to na trzy typy:

  • metryczna – prosta numeracja nie wymagająca przeliczników, polegająca na zasadzie 1 cm = 1 numer;
  • numeracja szychtowa (francuska) – najpopularniejsza, dobrze nam znana numeracja, np. 35,36,37 itd.;
  • numeracja calowa (angielska) – długość wyrażona w calach, gdzie 1/3 cala = 1 numer. Tak na przykład 3,5 to nasze 36, 4 to inaczej 37 a 5 to 38. Gdy analizujemy numerację angielską koniecznie poprośmy o podanie długości wkładki w naszej rodzimej jednostce!

W naszej numeracji często można spotkać tak zwane połówki i jest to rzecz bardzo dobra, ponieważ obuwie można idealnie dopasować. Szczególnie jest to potrzebne w przypadku gdy kupujemy szpilki, buty trekkingowe lub obuwie sportowe.

Typ obuwia a jego wymiar

Każdy rodzaj obuwia, w zależności od okazji, posiada inną specyfikację w kwestii wymiarów i tym powinniśmy się kierować przy wyborze. Buty letnie: klapki, sandały, japonki powinny przylegać do stopy. Kupujemy je zawsze w tym samym numerze bez żadnych dodatków. Jeśli chodzi o czółenka i balerinki, muszą być one odrobinę większe niż wymiar naszej stopy. Zasady tej należy przestrzegać przede wszystkim jeśli chodzi o obuwie damskie – wszystko nam wymierzy sklep on-line, po uprzednim złożeniu zapytania. Jest tak ponieważ w przypadku zbyt ciasnych lub zbyt luźnych butów, delikatna skóra kobiecych stóp łatwo może się poranić o ich krawędzie. Zostają po tym nieestetyczne blizny. Podobnie postępujemy w przypadku szpilek. Jeżeli kupujemy buty całkowicie zakryte, do naturalnego rozmiaru dokładamy 0,5 cm. Kiedy Szpilki mają odkrytą część na palcach, dobieramy nasz naturalny rozmiar. Kupując buty na zimę, zawsze wybieramy większe, tak, aby zmieściła się gruba skarpetka. Dopuszcza się, aby były nawet o rozmiar większe i nieco szersze.

Kupując obuwie sprawdzamy również z jakiego tworzywa zostało wykonane. Buty ze skóry, zamszu i ekoskóry, szczególnie szpilki i wizytowe obuwie męskie, w sklepach on-line, mają w opisach materiały z jakich są wykonane. Pamiętajmy że mogą się one „rozchadzać” w trakcie użytkowania, lecz nie jest tak w każdym przypadku. Wystarczy zapytać sprzedawcy, czy dane obuwie jest zbudowane tak, aby się nie rozciągało.

Nie trzeba się w ogóle bać zakupów przez sieć. W przypadku gdy towar jest nietrafiony lub nie spełnia naszych oczekiwań, mamy prawnie gwarantowane 10 dni na zwrot towaru z odzyskaniem pieniędzy. Dostawa również nie trwa długo, szczególnie gdy sklep internetowy leży w miejscowości obok. Gdy na przykład kupujemy buty z lokalizacji Grodzisk Mazowiecki, a mieszkamy w Warszawie, przesyłka będzie u nas góra za dwa dni.

 

 

Fot. ocdn.eu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress