Dzień kobiet – skąd się on wziął?

Dzień kobiet – skąd się on wziął?

Jak każdy z nas wie jest to coroczne święto które obchodzi się 8 marca. Ta tradycja trwa już od 1910 roku i nieprzerwanie jest kontynuowana. Tego dnia mężczyźni składają kobietom najlepsze życzenia oraz obdarowują je prezentami. Nie można również o tym zapomnieć, że w dobie powszechnego konsumpcjonizmu wiele sklepów organizuje wtedy promocje oraz inne konkursy. Mają one na celu sprzedaż produktów i nie ma nic w tym złego. Przecież to świetna okazja do kupienia czegoś po niższej cenie, więc zyskują przede wszystkim konsumenci. Jednak mimo tej całej wspaniałej otoczki reklam, okazji i radości niewiele osób wie skąd biorą się początki tego dnia i o to będzie głównym wątkiem tego artykułu.

dzień kobiet

Generalni historia lubi się powtarzać, więc początki tego święta sięgają już starożytności. Dokładnie chodzi tutaj o starożytny Rzym. W tamtym okresie obchodzono święto które nazywało się Matronalia. Polegało ono na tym samym co się dzieje dzisiaj. Mężczyźni składają życzenia kobietą i obdarowują je prezentami.

rzym

I nic specjalnego dalej się z tym nie działo aż 28 lutego 1909. Jak wiadomo wszystko co przychodziło do Polski to głównie z zachodu. I tak samo było w tym przypadku. W Stanach Zjednoczonych zapoczątkowała ten dzień Socjalistyczna Partia Ameryki. Tym wydarzeniom towarzyszyły dość duże emocje bo były one związane z wyzyskiwaniem kobiet w zakładach pracy oraz ich prawami do głosowania. Miało to głównie na celu rozpowszechnienie praw kobiet w Ameryce jak i w Europie. I z dość dużym sukcesem szybko zostało to rozpowszechnione a starym kontynencie. Kolejne państwa nadawały prawa kobietom. Później został uchwalony specjalny dzień przez parlament europejski i w ten sposób dzień kobiet jest obchodzony we wszystkich państwach na terenie wspólnoty.

europa

Co do naszego kraju. Dzień kobiet stał się bardziej popularny w PRL-u w latach 70. Klasycznym prezentem w tym okresie były goździki i tulipany. I tak samo w duchu komunizmu publikowano portrety kobiet z różnych sektorów gospodarczych. Oczywiście towarzyszyły temu hasła komunistyczne. Kobiety dostawały również droższe prezenty typu rajstopy czy mydło. Tak kiedyś to był rarytas.

goździki mydło
Oczywiście wiele od tamtych czasów się zmieniło. Na tą chwilę kobietom można kupić buty, sukienki, słodycze, kwiaty oraz wiele innych rzeczy. Jednak jak na to patrzę to bardzo fajne jest to, że w dalszym ciągu pamięta się o swoich mamach, koleżankach i drugich połówkach i spędza się z nimi czas.


Z naszej życzymy wszystkiego dobrego i życzymy abyście spędzili ten dzień razem we własnym gronie a nie pośród konsumpcyjnej otoczki prezentów jaką serwuje nam 21 wiek. Zapaszmy do polubienia naszego fan page gdzie znajdziesz więcej ciekawostek.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress