Czar mody lat 40′

Czar mody lat 40′

Moda lat 40’

Lata 40’ były okresem bardzo niespokojnym historycznie. Druga wojna światowa była czasem, kiedy nikt nie myślał o modzie, tylko o przetrwaniu. Pomimo to powstawały pewne trendy – kobiety ubrania szyły same. Szczególną rolę w lansowaniu mody miało kino Hollywood.

Modne kobiety ówczesnej Europy rzadko posiadały rajstopy. Niektóre, aby imitować ich noszenie, oprószały nogi pudrem i malowały cienką kreseczkę imitującą szew za pomocą kredki do oczu. Materiał, który miał posłużyć do szycia rajstop, w całości był zużywany na spadochrony. Kobiety również w tamtym okresie zaczęły nosić skarpety. W latach 40’ krawiectwo było bardzo solidne – wykonywane ubiory szyte były w taki sposób, aby były jak najbardziej wytrzymałe i zachowały jakość na długo. W związku z tym również ich cena była wyższa, ale krawcowe stawiały sobie za cel, aby dana sukienka lub spodnie przetrwały wojenną zawieruchę i długo służyły właścicielowi. W latach 40’ kobiety musiały pełnić nowe role społeczne – zarabiały pieniądze, opiekowały się dziećmi zastępując oboje rodziców, same wytwarzały żywność. W tych pracowitych latach najlepsze dla kobiet były ubrania wygodne i niekrępujące ruchów. Zaczęto nosić ubiory sportowe. Do łask weszło noszenie jeansów i męskich koszul. Buty na korku zastępowały prawdziwą skórę – były tańsze i równie wytrzymałe. W latach 40’ miastowe elegantki inspirowały się modą wiejską i strojami ludowymi. W lato chętnie zakładano lekkie sukienki z kolorowymi aplikacjami. Na wieczorowe wyjścia najlepsze były sukienki nie posiadające ramiączek.

Po zakończeniu wojny kobiety mogły znowu nosić to co naprawdę ładne i kobiece. Zaczęły dominować długie i usztywnione spódnice. Powrócono do gorsetów. Na ubraniach kobiet znowu zagościły kolory, wstążki i bufki. Na nogi zakładano eleganckie czółenka na małym obcasiku z półokrągłym noskiem. Chętnie zakładano berety i kapelusze z małymi rondami. Najmodniejszymi fryzurami były upięcia składające się z pięknych loków lub fal.  Zaczęto wkładać futra z lisa a także obszywać nim ubrania – w szczególności suknie wieczorowe.

W latach 40’ nastąpił ważny przełom w modzie – oficjalnie podzielono krawiectwo na dwa rodzaje – haute couture, czyli krawiectwo ekskluzywne i na wysokim poziomie, oraz pret-a-porter, czyli ubrania do codziennego użytku, produkowane na dużą skalę. W latach 40’ również karierę swoją zaczął Dior, który zaprojektował przełomową kolekcję New Look . Można powiedzieć że była ona historyczna, ponieważ wprowadziła wiele rozwiązań i projektów, które do dzisiaj co jakiś czas pojawiają się w modzie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress