Alexander McQueen

Alexander McQueen

Alexander McQueen urodził się w 1969 roku w East End w Londynie jako Lee McQueen. Uważany za najbardziej uzdolnionego wśród młodych projektantów robił oszałamiającą karierę. Jego kolejne pomysły, śmiałe projekty i zabawa konwencją były wielbione przez cały gwiazdorski świat. Niestety pasmo sukcesów przerwała jego nagła śmierć w 2010 roku.

Lee McQueen urodził się w bardzo skromnej, wręcz biednej londyńskiej rodzinie. Jego ojciec był kierowcą taksówki. Początki jego kariery to projekty ubrań dla jego sióstr – miał ich aż trzy. Robił to już w wieku 12 lat. Mając 16 lat McQueen postanowił że całkowicie poświęci się modzie i projektowaniu. Rzucił szkołę i pobierał praktyki krawieckie w Savile Row Anderson & Shepard. Lekcje, które tam pobierał, pozwoliły mu rozwinąć się technicznie. Kolejne praktyki odbywał odpowiednio w domach mody Gleves&Hawkes oraz Angels&Bermans, gdzie był twórcą kostiumów. Podczas pracy dla nich intensywnie rozwijało się w nim poczucie estetyki oraz wyobraźnia. Mając 20 lat rozpoczął współpracę z Koji Tatsuno i Romeo Gigli. Kolekcja, jaką przygotował na zwieńczenie nauki przykuła uwagę mediów oraz innych projektantów.

Po entuzjastycznym przyjęciu w świecie mody, Aleksander rozpoczął własną działalność. Jego śmiałe, ostre i niemal teatralne kreacje przykuwały uwagę każdego, kto tylko był związany w jakiś sposób z modą. W świecie mody słynął nie tylko z ciekawych projektów, ale również z niegrzecznego i pełnego ekscesów stylu życia. W 1997 roku McQueen został zatrudniony w domu mody Givenchy. Tworzył dla nich całkiem ciekawe propozycje, jednak został po jakimś czasie zwolniony, ponieważ szef domu mody oskarżał go o brak kreatywności. Jak bardzo się mylił, przekonał się już wkrótce, gdy świat mody odwrócił się od niego z powodu zwolnienia McQeena. Ten jednak już tam nie powrócił. Pomimo wszystko, Alexander McQueen zaczął rozwijać własną markę, która została wykupiona w 2000 roku przez dom mody Gucci. Od 2007 roku na całym świecie zaczęły się pojawiać się jak grzyby po deszczu butiki z kolekcjami  McQueena. Jego projekty pokochało wiele gwiazd i chętnie pokazywały się w jego kreacjach na czerwonych dywanach podczas prestiżowych wydarzeń.

McQueen szczególnie zasłynął na świecie z kolekcji wspaniałych butów. Obserwując modele jakie wypuścił na rynek, dobrze widać że inspirował się naturą – zwierzętami, falami oceanu, kwiatami a nawet jesiennymi liśćmi lub lodem.  Projektowane przez niego obuwie było kontrowersyjne, nietypowe i wręcz dziwaczne. Pokochała je Lady Gaga, która je rozpropagowała w świecie gwiazd. Odkąd pokazała się w teledysku „Bad Romance” w modelu Armadillo, który przypomina wielkie, spuchnięte końskie kopyta, gwiazdy niemal rzuciły się na te buty, podobnie jak i na inne modele projektanta. Buty Alexandra wybiegają w przyszłość i to o jakieś 100 lat. Są fantazyjne, nowoczesne i absolutnie futurystyczne.

Projektant mógłby nas zaskoczyć jeszcze nie jedną parą oszałamiającego obuwia, niestety 11 lutego 2010 roku został znaleziony martwy w swoim londyńskim apartamencie. Niecałe 9 miesięcy wcześniej zmarła jego matka, z którą był bardzo blisko związany. Wydarzenie to sprawiło, ze McQueen załamał się psychicznie. Wszelkie poszlaki towarzyszące jego śmierci wskazują na samobójstwo. Świat jeszcze długo nie będzie miał projektanta z taką wyobraźnią, charyzmą i odwagą. Alexander McQueen był człowiekiem przyszłości, pomimo że odszedł już w przeszłość.

Źródło: wikipedia.org

Fot. theredlist.com

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress